Azərbaycana səfər etmək üçün 10 səbəb
Dünyada gedən prosesləri izləyən şəxslər istər hərbi, istərsə də iqtisadi cəhətdən güclü olan ölkələrdə baş verən qeyri-sabitliyi, terror hadisələrini, partlayışları nəzərdən qaçırmırlar. Bu baxımdan Azərbaycan öz sabitliyi, əminəmanlığı ilə öyünə bilər. Dünyanın ən sabit, terror hadisələrindən uzaq olan ölkələri sırasında ön yerlərdən birini tutan Azərbaycan, ölkəmizə gələn turistlər üçün təhlükəsiz istirahət təmin edir. Həm terror hadisələrinin olmamasına görə, həm də daxildə cinayətlərin minimum sayına görə Azərbaycana səfər etməklə, istirahətinizdən məmnun qala bilərsiniz.
2. YUNESKO-nun Ümumdünya irsi siyahısında daxil edilən abidələr
Qobustan. Bakı şəhərindən 56 km məsafədə yerləşən Qobustan abidəsi orta daş dövrü insanlarının yaşayış məskəni olmuş, ərazidə 750 qaya üzərində 6000-dən çox insan və heyvan rəsmlərinə və digər yazılara rast gəlinmişdir. Qobustanda 20 qayaaltı sığınacaq aşkar olunmuşdur. Ərazisi 537 hektar oluna abidə ilk insanların həyatı və yaşayışı, eləcə də dini inancı barədə bizlərə nadir sübutlar təqdim edir.
İçəri şəhər. Özünüzü orta əsrlərdə hiss etmək istəyirsinizsə, mütləq İçəri Şəhərə səfər edin. İçəri şəhər Bakının ən qədim hissəsi olub, 221 kv km əraziyə malikdir və burada 1300-dən çox ailə yaşayır. İçəri şəhər qala divarları ilə əhatə olub, daxilində XII əsrə aid Qız qalası və XIII-XVI əsrlərə aid Şirvanşahlar sarayı mövcuddur. Bundan başqa, İçəri Şəhərdə çoxlu sayda nadir qədim abidələr, o cümlədən məscidlər, karvansaray, minarələr, hamam qalıqları və s. vardır. Bu ərazidə turistlər üçün suvenirlər, milli paltarlar, papaqlar və s. satılır.
3. Dünyanın ən böyük gölü – Xəzər dənizi
Azərbaycan Respublikasının şərqi, o cümlədən Bakı şəhəri dünyanın ən böyük gölü, sahəsi 371 min kv. km. olan Xəzər dənizinin sahilində yerləşir. Xəzər dənizində gəmi gəzintisi, qayıq və yaxta ilə gəzintilər, yay mövsümündə Abşeron çimərliklərində istirahət sizin ruhunuzu oxşayacaq və mavi dənizin ecazkar görünüşü yaddaşınızda dərin izlər buraxacaqdır.
4. Bakı bulvarı
Dünyada dəniz, göl və çay sahilində yerləşən sahil parkları çoxdur, ancaq əminliklə deyə bilərik ki, Bakı bulvarının tayı bərabəri yoxdur. 1909-cu ildə salınmış bulvarın ümumi uzunluğu hazırda 10 km-dən çox olub, müxtəlif attraksionlar, otellər, kafe və restoranlar, alış-veriş mərkəzləri, dəniz gəzintisi, süni çayda qayıqla gəzinti, velosipedlə gəzinti və digər maraqlı yerlərlə zəngindir. Dünyanın ən uzun bayraqlarından biri Bakı bulvarında yerləşən Bayraq meydanındadır. Məhz Bakı bulvarını görmək üçün Azərbaycana səfər etməyə dəyər.
5. Yay və qış turizmi
İstər yayda, istərsə də qışda səfər edin, heç bir fərq etməz. Azərbaycan hər iki halda səfərinizin mənalı və maraqlı keçməsi üçün bütün imkanlara malikdir. Yay mövsümündə çimərliklər, piyada gəzintiləri, atla və faytonla gəzintilər, qışda isə buz meydançaları, qarlı havada gəzinti, qartopu oyunları, xizək sürmə kimi maraqlı hadisələr yolunuzu gözləyir. Bütün mövsümlər üçün açıq olan dəniz gəzintisi, kanat gəzintisi həyatınızın ən unudulmaz hadisəsinə çevriləcəkdir.
6. Təkrarolunmaz milli mətbəx
Şərqin ən gözəl, ən dadlı xörəklərini Azərbaycan mətbəxində tapa bilərsiniz. Bu mətbəx ət, balıq, göyərti və xəmir xörəkləri ilə zəngin olub, müxtəlif yerli ədviyyatlarla zövqünüzü oxşayacaq. Öz orijinal və təkrarolunmaz mətbəxi ilə, Azərbaycan yolunuzu gözləyir.
Azərbaycanlılar, bütün müsəlmanlar kimi, donuz ətindən istifadə etmirlər. Ən çox yeyilən ət qoyun əti, mal əti, toyuq əti, balıq və digər quşlardan hazırlanmış xörəklərdir. Piti, bozbaş, yarpaq (tənək) dolması, kələm dolması, xaşın dadı damağınızdan getməyəcəkdir. Bundan başqa, içində göyərti və ya ət (qarın) olan qutablar, motal pendiri, nehrə yağı, müxtəlif şirniyyat növləri (şəhərbura, paxlava, kətə və s.) Azərbaycan milli mətbəxinin ayrılmaz hissəsini təşkil edir.
7. Bakı gecələri
Hava limanından hava qaraldıqdan sonra çıxmısınızsa, qaldığınız yerə gedərkən gözəl Bakı gecələrinin əsrarəngiz görünüşündən qeyri-adi pozitiv enerji alacaqsınız. Bu gözəlliyi nə Paris, nə London, nə Dubay, nə də digər adlı-sanlı şəhərlərin gözəlliyi ilə müqayisə etmək olmaz. Bakı gecələrini seyr etmədən yaşamaq, həyatınızın ən maraqlı görüntülərindən məhrum olmaq deməkdir. Müasir arxitektura abidələrinin şəhərə saldığı işıqlar, nurlu prospekt və küçələr, Xəzər dənizinin ləpələri səhayətinizə rəng qatacaqdır.
8. Balıq və heyvan ovu
Azərbaycan Respublikası ovçuluq üçün ən münasib ərazilərdən biridir. Qanunvericiliyə uyğun olaraq istər Xəzər dənizindən, istərsə də saysız-hesabsız göllərdən, çaylardan və vətəgələrdən balıq tuta, dağlarda, meşələrdə, səhralarda quş, ceyran, cüyür, maral, keçi, ayı və digər heyvanları ovlaya, onlardan bişirilmiş təamlardan dada bilərsiniz.
9. Palçıq vulkanları
Palçıq vulkanlarının sayına görə dünyada birinci yeri tutan Azərbaycan, vulkanların püskürməsini seyr etməyə gələn turistləri həmişə heyran edir. Belə ki, dünyada 800-dək palçıq vulkanının 350-si məhz Azərbaycanda yerləşir. Bəzən vulkanlar üzərində alovun hündürlüyü 1000 metrə çatır. NASA geoloqlarının fikrinə görə, Azərbaycandakı palçıq vulkanları quruluşuna görə Mars planetinin təpələrinə bənzəyir. Son 200 il ərzində Azərbaycanda 200-dək nəhəng püskürmə baş vermiş, onlardan 23-ü milli park statusunu almış və dövlətin mühafizəsi altındadır. Azərbaycanda 2004-cü ildə püskürən palçıq vulkanı dünyanın ən iri palçıq vulkanı kimi Ginnesin rekortlar kitabına düşmüşdür.
10. Sıx meşələr, uca dağlar, müalicəvi neft (Naftalan) və sular
Bakı şəhərinin gözəlliyi, düzənlik ərazidə yerləşməsi ilə bərabər, Azərbaycan torpağı sıx meşələrlə, dağlar, göz oxşayan göllər və çaylarla da zəngindir. Meşələr əsasən Azərbaycanın şimal, qərb və cənub zonalarındadır. Qafqaz sıra dağlarının bir hissəsi də Azərbaycana gəlib çıxır, buna görə də, dağlarla zənginliyi əcnəbi turistləri cəlb edir. Dağlar üzərində hərəkət edən kanatlar, eləcə də qış turizmi üçün açıq elan olunan dağ-xizək kompleksləri turistləri cəlb edən əsas vasitələrdən biridir. Turistlərin daha çox səfər etdikləri təbii müalicəvi palçıq və neftdən ibarət Naftalan ərazisində tibbi-sağlamlıq kompleksi inşa edilmiş, hər il minlərlə şəxs burada müxtəlif xəstəliklərdən xilas olurlar.

Ten reasons to visit Azerbaijan
Those who follow the processes taking place in the world don`t miss instability, terrorist events, explosions in countries that are strong whether from military or economic pont of view. In this regard, Azerbaijan can boast of its stability. Azerbaijan, which takes one of the first places among stable countries, provides safe rest for tourists coming to our country. Due to the absence of terrorist attacks, as well as a minimum number of domestic crimes, by visiting Azerbaijan you may be pleased of your rest.
2. The monuments included into the UNESCO`s World Heritage List
Gobustan. Located in 56 km away from Baku the monument Gobustan was the settlment of the people of the Middle Stone Age where more than 6000 human and animal drawings on 750 rocks, and other writings were found. There were founded 20 shelters under rocks in Gobustan. The monument that has the area of 537 hectares presents us rare evidence about the first human`s life and living, as well as religious faith.
Icheri sheher. If you want to feel yourself in the middle ages, you should definitely pay a visit to Icheri sheher. Being the oldest part of Baku, Icheri sheher has an area of 221 sq km and more than 1,300 families live here. Icheri sheher was surrounded by castle walls, there are Maden Tower belonging to the XII century and the Shirvanshahs’ Palace belonging to the XIII-XVI centuries. In addition, there is a large number of unique ancient monuments, including mosques, caravansaray, minarets, baths and so on in Icheri sheher. There are souvenirs, national dresses, hats and so on sold for tourists in this area.
3. The world’s largest lake – the Caspian Sea
East of the Republic of Azerbaijan, including Baku is located on the coast of the world’s largest lake the Caspian sea that has the area of 371 thousand square meters. km. The ship, boat and yacht trips on the Caspian sea, the rest in the beaches in the summer season and marvelous view of the blue sea will leave deep impression on your memory.
4. Baku boulevard
There are lots of parks located on the coast of sea, lake and river In the world, but we can say with confidence that the Baku boulevard is peerless. Built in 1909, the boulevard with the total length more than 10 km is rich with a variety of attractions, hotels, cafes, restaurants, shopping centers, sea trips, an artificial river boating, cycling and other interesting places. One of the world’s longest flags is the flag in the Flag square placed in Baku Boulevard. It is worth to visit Azerbaijan specially for the Baku Boulevard.
5. Summer and winter tourism
Whether in summer or in winter, doesn`t matter, you can visit our country anytime, because Azerbaijan has all the opportunities for making your travel meaningful and interesting. There are interesting events such as beaches, walking tours, ride and carriage tours In the summer season, ice fields, walking in snowy weather, snowball games, skiing in the winter season are waiting for you. Sea trip, rope line trip that are open for all seasons, will be the most memorable events of your life.
6. Unique national cuisine
You can find the most beautiful, the most delicious dishes of the East in the Azerbaijani kitchen. This cuisine is rich with meat, fish, herbs and pastry dishes, various local spices will fondle your taste. Azerbaijan is waiting for you with its original and unique cuisine.
Azeris, like all Muslims, do not use pork. The most commonly eaten meat is mutton, beef, chicken, fish and dishes cooked with other birds. The taste of Piti, pea, dolma with leaves (Grapevine), stuffed cabbage, poppy will not disappear from your mouth. In addition, the kutabs with greens or meat, cheese, churn butter, various pastries (shekerbura, bakhlava, cakes etc.) form an integral part of the Azerbaijan national cuisine.
7. Baku nights
If you leave the Airport in the dark evening, on the way to the place you stay you will get positive energy from the mysterious view of Baku nights. This beauty can`t be compared with the beauty of Paris, London, Dubai, or other well-known cities. To live without gazing Baku nights means to be deprived of the most interesting images of your life. The lights shed from modern architectural monuments, light avenues and streets, kernels of the Caspian sea will add color to your journey.
8. Fish and animal hunting
Azerbaijan is one of the suitable areas for hunting. You may catch fish either from the Caspian sea or countless lakes, rivers and fisheries, hunt birds, gazelle, deer, roe deer, goats, bears and other animals in the mountains, forests, deserts, and taste dishes cooked of them.
9. Mud volcanoes
Azerbaijan holding the first place in the world for the number of mud volcanoes, always fascinates tourists coming to visit the volcanic eruption. Thus, 350 of nearly 800 mud volcanoes in the world, are located in Azerbaijan. Sometimes the flame height over volcanoes reaches 1,000 meters. According to NASA geologists, the structure of mud volcanoes in Azerbaijan look like the hills of Mars hill. During the last 200 years, about 200 major eruptions occurred in Azerbaijan, 23 of them received the status of a national park and are under state protection. The mud volcano erupted in Azerbaijan in 2004 fell into the Guinness Book as the world’s largest mud volcano.
10. Dense forests, high mountains, healing oil (Naftalan) and waters
The beauty of the city, along with the location in the plain area, the land of Azerbaijan is rich with dense forests, mountains, eye-catching lakes and rivers. Forests are mainly in the north, west and south zones. A part of the Caucasus reaches Azerbaijan, that`s why foreign tourists are attracted with mountainous landscape. Ropes that move over the mountains, as well as the ski centers opened for winter tourism are one of the primary ways to attract tourists. There was built medical complex consisting of natural healing mud and oil in Naftalan is frequently visited by tourists, every year thousands of people come here to get rid of various diseases.