Əcnəbilər üçün Azərbaycanda İnvestisiya İmkanları
Azərbaycan Respublikasının iqtisadi inkişaf strategiyasının əsas hissəsini xarici investorların ölkə iqtisadiyyatına cəlb edilməsi təşkil edir. Siyasi sabitlik və son illərdə ölkədə gedən iqtisadi inkişaf xarici ölkələrin Azərbaycan iqtisadiyyatına uzunmüddətli investisiya yatırmaq istəklərini artırmışdır. Respublikamızda mülkiyyət hüquqlarının toxunulmazlığı, eləcə də investorların hüquq və maraqlarının qorunması, yerli və xarici sahibkarlara bərabər iş imkanlarının yaradılması və əldə olunan gəlirin maneəsiz şəkildə götürülməsi üçün hüquqi baza mövcuddur. Hal-hazırda Azərbaycan Respublikasında investisiya fəaliyyətini Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 13 yanvar 1995-ci il tarixli 952 saylı fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında investisiya fəaliyyəti haqqında” qanun tənzim edir. Ölkəmizdə investisiya yatırmaq üçün ən mühüm sahələr aşağıdakılardır:
SƏNAYE SAHƏSİ
Kimya, metallurgiya və energetika sənayesi (parfumeriya məhsulları, bərk məişət tullantılarının təkrar emalı, energetika avadanlıqları, plastik qab, metallurgiya məhsulları və s.).
Maşınqayırma sənayesi və tikinti materiallarının istehsalı (avtomobil nəqliyyatı üçün ehtiyat hissələrinin hazırlanması və təmiri, inşaat materiallarının istehsalı, tibbi cihaz və avadanlıqlar, məişət texnikası və s.)
Yeyinti və yüngül sənaye (pambıq və yundan hazırlanan məhsullar, gön-dəri emalı, əl ilə toxunan xalçalar, yüksək keyfiyyətli ayaqqabı istehsalı, ağac emalı və mebel istehsalı, suvenirlər, hədiyyələr, ərzaq məhsulları, kənd təsərrüfatı məhsulları və s.)
AQRAR SAHƏ
Bitkiçilik (pambıqçılıq, üzümçülük, meyvəçilik, tütünçülük, şəkər çuğunduru, taxılçılıq, çayçılıq, yağlı bitkilər və s.).
Heyvandarlıq (quşçuluq, arıçılıq, balıqçılıq, iribuynuzlu heyvandarlıq təsərrüfatları və s.)
İNFORMASİYA TEXNOLOGİYALARI SAHƏSİ
İnformasiya texnikası və kompüter texnologiyaları sahəsi
TURİZM SAHƏSİ
dağ idman növlərinin inkişafı, kurort-sanatoriya, turist-baza kompleksləri, müalicəvi turizm istirahət mərkəzləri, regionlarda mehmanxanalar.
TİKİNTİ SAHƏSİ
Ofis və yaşayış üçün binaların, yaşayış komplekslərinin, göydələnlərin, villaların tikintisi
Azərbaycanın xarici investorlar üçün üstünlüyü:
1. Xarici investorlar üçün münbit şərait:
–           Regionda birbaşa xarici investisiya üzrə ən yüksək göstərici.
–           İnvestorlar üçün hüquqi təminat.
1. Sürətlə inkişaf edən və açıq iqtisadiyyat:
–           ÜDM-nin illik artımı 26,4%.
–           Xarici bazar dövriyyəsinin illik artımı 19,8%.
–           İdxalın orta səviyyəsi 5,7%.
1. Qeyri-neft sektorunda geniş imkanlar:
–           İqtisadi fəaliyyətin əksər sahələrinin son beş ildə yüksək inkişaf göstəriciləri: sənaye – 7,5, tikinti – 3,8, bazar – 3,5, nəqliyyat və rabitə – 2,9, sosial xidmətlər – 2,8, kənd təsərrüfatı – 2,1 dəfə.
–           Kənd təsərrüfatı istehsalçıları üçün vergi güzəştləri.
1. Təbii ehtiyatlar: faydalı qazıntılar və münbit torpaq.
2. Sərfəli strateji mövqe:
–           Xəzər dənizi və Orta Asiyaya birbaşa çıxış.
–           Beynəlxalq ticarət yolları üzərində yerləşmə (Böyük İpək yolu, Şimal-Cənub dəhlizi).
–           Genişlənən Avropa faktoru və Yeni Mehriban Qonşuluq Siyasəti.
1. Rəqabətədavamlı və ucuz yerli işçi qüvvəsi
Biz investorlar üçün nə edə bilərik:
AzeriTravel Şirkəti sizinlə ilkin danışıqlardan sonra, niyyətinizə və fəaliyyət sahənizə uyğun peşəkar mütəxəssislər və tərcüməçilərin dəstəyi ilə özəl turlar təşkil edib, ölkəmizdə olan mövcud imkanlarla sizi tanış edəcəkdir. Sizin investisiya istəklərinizi dəyərləndirən, həm dövlət, həm də özəl sektorda çalışan mütəxəssislərimiz vasitəsi ilə sizi maraqlandıran bütün suallara cavab tapacaq və bu sahədə tam, dolğun biliyə sahib olacaqsınız. İstər dövlət məmurları, istərsə də nüfuzlu mütəxəssislərlə sizi tanış etmək, konfranslar təşkil etmək kimi vəzifələri AzeriTravel Şirkəti yüksək keyfiyyətlə təqdim edəcəkdir.

Investment Opportunities in Azerbaijan
The main part of the economic development strategy of the Azerbaijan Republic is to attract foreign investors to the country’s economy. Political stability and economic development in recent years have increased the requests of foreign countries for long-term investment in Azerbaijan’s economy. There is a legal base for sanctity of property rights in the country, as well as the protection of the rights and interests of investors, creating equal opportunities for local and foreign entrepreneurs and collection of received revenue without obstacle. Currently, investment activity in the Republic of Azerbaijan is regulated by the law about “Investment activity in the Republic of Azerbaijan” approved with the decree No. 952 by the President of Azerbaijan Republic dated on January 13, 1995. The most important areas for investment In our country are as follows:
INDUSTRIAL AREA
Chemical, metallurgy and power engineering industry (perfumery products, recycling of solid household waste, power engineering equipment, plastic pots, metallurgical products etc.).
Building and construction materials (repair of spare parts for cars and repair, production of construction materials, medical devices and equipment, household appliances, etc.).
Food and light industry (products made of cotton and wool, leather processing, hand-woven carpets, high-quality footwear, wood processing and furniture, souvenirs, gifts, food products, agricultural products, etc.).
Agricultural  AREA
Crop production (cotton, grape, fruit, tobacco, sugar beet, wheat, tea, oil crops, etc.).
Cattle-breeding (poultry, beekeeping, fishing, cattle farms, etc.).
INFORMATION TECHNOLOGIES AREA
Area of Information technology and computer technologies
TOURISM AREA
mountain sports development, health resorts, tourist-base complexes, medical tourism, recreation centers, hotels in the regions.
CONSTRUCTION AREA
Construction of office and residential buildings, residential complexes, skyscrapers, villas
The advantage of Azerbaijan for foreign investors :
Favorable conditions for foreign investors:
– The highest rate of foreign direct investment in the region.
– Legal guarantees for investors.
Rapidly growing and open economy:
– 26.4% annual growth of GDP.
– 19.8% annual growth of the external market turnover.
– The average level of imports is 5.7%.
The wide range of opportunities in the non-oil sector:
– the highest development growth of Economic activity in most sectors in the last five years,: industry – 7.5, constructon – 3.8, the market – 3.5, transport and communication – 2.9, social services – 2.8, agriculture – 2, 1.
– Tax incentives for agricultural producers.
1. Natural resources: minerals and fertile land.
2. Advantageous strategic position:
– Direct access to the Caspian Sea and Central Asia.
– Accommodation on International trade routes (Great Silk Road, North-South Corridor).
– Expanding Europe factor and the New Friendly Neighborhood Policy.
Competitive and cheap local workforce
What we can do for investors:
After initial talks with AzeriTravel Company, according to your intentions and function space, with the assistance of appropriate professionals and translators we will make private tours and introduce you the opportunities available in our country. Assessing your investment requirements, both public and private sector workers, with the help of experts will answer all the questions you are interested in and you will have full knowledge in this field. AzeriTravel Company will introduce you in a high level both state officials and influential specialists and present such positions as organizing conferences.